Već više od desetljeća HR Akademija polaznicima pruža najaktualnija znanja i praktične vještine potrebne za uspješno upravljanje ljudskim potencijalima. Kako bi HR stručnjaci mogli još učinkovitije kreirati poticajno i produktivno radno okruženje, od ove generacije programa uvodi se novi modul Organizational Behavior and Culture – Kultura koja poboljšava poslovne rezultate i zadovoljstvo zaposlenika
Ovaj modul će pružiti duboko razumijevanje odnosa između zaposlenika i organizacije, istražuje kako organizacijska kultura utječe na motivaciju, angažiranost i inovativnost te daje konkretne alate za upravljanje promjenama unutar tvrtke.
Kroz analizu organizacijskih vrijednosti, leadership stilova i mehanizama donošenja odluka, polaznici će steći praktične uvide u to kako usmjeravati kulturu prema željenim poslovnim ciljevima. Uz primjere iz prakse i studije slučaja, ovaj modul pomoći će polaznicima prepoznati ključne pokretače pozitivnih promjena u radnom okruženju te objasniti kako da ih učinkovito implementiraju.
O važnosti organizacijske kulture i njezinog utjecaja na poslovne rezultate razgovarali smo s Mihaelom Smadilo, predavačicom ovog modula na HR Akademiji.
Zašto je organizacijska kultura jedan od ključnih faktora uspjeha tvrtke?
Organizacijska kultura definira osobnost organizacije, predstavlja sustav vrijednosti, normi i običaja koji određuju ponašanje unutar tvrtke. Jedinstvena je za svaku organizaciju i utječe na način kako zaposlenici komuniciraju, rade i surađuju. Može potaknuti kreativnost, inovacije i produktivnost, što je u direktnoj korelaciji s ostvarenjem boljih poslovnih rezultata. Pozitivna i snažna organizacijska kultura daje zaposlenicima osjećaj identiteta i pripadnosti, što direktno utječe na njihov angažman i zadovoljstvo poslom te privlači talentirane i sposobne ljude, što je ključno za dugoročni uspjeh tvrtke. Organizacijska kultura je važan element u kreiranju i provedbi poslovne strategije jer može odrediti hoće li organizacija biti uspješna ili ne u ostvarenju ciljeva i strategije tvrtke.
Koji su najčešći izazovi u oblikovanju pozitivne organizacijske kulture i kako ih HR može prevladati?
Najčešći izazovi su nedostatak jasne vizije, definiranih organizacijskih vrijednosti i ciljeva, nedovoljna komunikacija i povjerenje, konflikti i otpor promjenama, nedovoljno uključivanje zaposlenika.
Prevladavanje izazova u oblikovanju pozitivne organizacijske kulture zahtijeva strateški pristup koji uključuje kontinuiranu komunikaciju, uključivanje zaposlenika i razvoj vodstva organizacije. Dobro je započeti uvidom i razumijevanjem postojeće organizacijske kulture te definiranjem plana za razvoj organizacijske kulture koja će bolje podržati poslovnu strategiju i ciljeve.
HR može pomoći promicanjem otvorene komunikacije, izgradnjom timskog rada, uključivanjem zaposlenika u proces promjene, nagrađivanjem pozitivnog ponašanja i podrškom razvoja liderstva.
Najčešće je HR ‘zadužen’ za redovito mjerenje zadovoljstva zaposlenika i praćenje stanja organizacijske kulture te prepoznavanje potencijalnih problema, no to je tek početak.
Kako organizacijsko ponašanje utječe na motivaciju i angažiranost zaposlenika?
Način na koji se zaposlenici ponašaju unutar organizacije, kao i način na koji organizacija podržava (i vodi) svoje zaposlenike, može pozitivno ili negativno utjecati na njihovu motivaciju i angažiranost.
Organizacijsko ponašanje ima snažan utjecaj na motivaciju i angažiranost zaposlenika. Pozitivna kultura koja promiče otvorenu komunikaciju, povjerenje i podršku, podrška liderstva i uključivanje zaposlenika u procese su ključni faktori koji mogu povećati njihovu motivaciju i angažiranost.
Možete li podijeliti konkretan primjer uspješne transformacije organizacijske kulture iz vaše prakse?
Velika IT tvrtka imala je tradicionalnu i rigidnu kulturu, što je otežavalo inovacije i prilagodbu na promjene na tržištu. Zaposlenici su se osjećali ograničeno u svojim kreativnim potencijalima, a komunikacija između različitih odjela bila je ograničena.
Provela se detaljna analiza postojeće kulture kako bi se identificirali problemi i potencijalni izvori otpora prema promjeni. Prepoznate su i definirane nove organizacijske vrijednosti koje su naglasile inovaciju, otvorenu komunikaciju i timski rad. Lideri su prošli obuku kako bi efikasno vodili i promicali nove vrijednosti i načine suradnje. Zaposlenici su bili uključeni u proces promjene kroz redovite sastanke i ankete. Uvedeni su programi koji nagrađuju inovativnost i timski rad te se redovito provodilo praćenje zadovoljstva zaposlenika i uspješnosti promjene.
Nakon dvije godine, tvrtka je postigla značajan porast inovativnosti i zadovoljstva zaposlenika. Komunikacija između odjela poboljšala se, a zaposlenici su se osjećali više podržani u svojim projektima. Sistemskim pristupom transformaciji (razvoju) organizacijske kulture možemo postići značajne pozitivne promjene u organizaciji.
Kako HR može mjeriti i pratiti utjecaj organizacijske kulture na poslovne rezultate?
Kvantitativni pokazatelji kao što su produktivnost, fluktuacija zaposlenika i zadovoljstvo kupaca daju nam uvid jer organizacijska kultura direktno utječe na poslovne rezultate.
HR može mjeriti i pratiti utjecaj organizacijske kulture na poslovne rezultate redovitim provođenjem anketa i intervjua s zaposlenicima te promatranjem svakodnevnih ponašanja i radnih procesa kako bi se ocijenila usklađenost s organizacijskim vrijednostima. Upitnici za mjerenje angažiranosti i zadovoljstva zaposlenika mogu dati uvid u to koliko organizacijska kultura utječe na njihov rad.
Naravno, na raspolaganju su nam i specifični, standardizirani modeli za procjenu organizacijske kulture i njezinog utjecaja na uspješnost organizacije.
Više o ovom važnom novom modulu i programu HR Akademije koja započinje 10. travnja možete saznati na stranici HR Akademija. Pridružite se i iskoristite promotivnu cijenu za rane prijave.