Kreiranje korisničkog računa, slažete se sa našim pravnim napomenama i pravilima privatnosti.

ILI

[TheChamp-Login]

Kreiranje korisničkog računa, slažete se sa našim pravnim napomenama i pravilima privatnosti.

ILI

[TheChamp-Login]

Pratite nas:

Hrvatska dočekuje ljetnu sezonu kao prepoznata i sigurna destinacija

Hrvatska dočekuje ljetnu sezonu kao prepoznata i sigurna destinacija

Prema podatcima touroperatera i turističkih agencija pred hrvatskim turizmom još je jedna vrlo uspješna godina. Uz sve veću prepoznatljivost na stranim tržištima, dobru promidžbu, podizanje kvalitete destinacije i međunarodna priznanja, ne čudi da je dio kapaciteta na Jadranu već sada zauzet.

Hrvatski turizam proizvod je koji polako ali sigurno dobiva svoje zasluženo mjesto na europskom i svjetskom tržištu. Možemo biti i više nego zadovoljni stvorenom prepoznatljivošću na tržištu, posebno zato jer priznanja dolaze od pojedinaca koji su prepoznali kvalitete pojedinih destinacija. U kratkom vremenskom razdoblju, prema izboru čitatelja uglednog portala European Best Destinations, Zagreb je proglašen najboljom adventskom destinacijom, Zadar je najbolja destinacija za 2016., zagrebački park Maksimir na popisu je najboljih gradskih parkova, a odnedavno viška plaža Stiniva nosi titulu najljepše u Europi.

Turistički trendovi u 2016.

-Prema podatcima Državnog zavoda za statistiku, Hrvatska je u prva tri mjeseca 2016. ostvarila vrlo dobar rezultat, s porastom u dolascima većim od 17% te porastom u noćenjima od gotovo 19%. O konkretnim brojkama još je uvijek rano govoriti, ali s obzirom na informacije koje dobivamo od touroperatera i turističkih agencija te naših poslovnih subjekata, pred nama je još jedna vrlo uspješna sezona – rekli su nam u Hrvatskoj turističkoj zajednici.

Na ruku nam ide i činjenica da je zbog sigurnosne situacije potražnja za Turskom, Egiptom i Tunisom u padu, dok se Hrvatsku percipira kao sigurnu destinaciju. -S obzirom na raniji i povećan ovogodišnji booking Jadrana za ljetne mjesece sa stranih tržišta, našim domaćim klijentima preporučamo da što prije rezerviraju svoj ljetni odmor na Jadranu jer je dio kapaciteta već sada zauzet – poručuje Nikolina Frklić, rukovoditeljica marketinga i korporativnih komunikacija Atlasa. Pravi ‘boom’ bilježi prodaja krstarenja Jadranom, pa ove godine imaju dva nova broda, a potražnja za ‘putovanjima u pokretu’, kaže Frklić, također se dovodi u vezu s terorističkim prijetnjama. Ovog ljeta dobro se prodaju i izleti te aranžmani za Maltu, s izravnim charter letovima iz Zagreba u srpnju i kolovozu.

Na globalnoj razini vidljiv je trend spajanja poslovnih putovanja i odmora tzv. bleisure travel, interes za nepoznate destinacije te potražnja za pustolovnim turizmom među mlađim putnicima. Turizam u 2016. obilježit će i dva sportska događaja – Euro 2016. u Francuskoj i Olimpijada u Riju. -I kod nas je potražnja za Euro nadmašila sva očekivanja – kažu nam iz Kompasa, a za Rio rade još poneku individualnu rezervaciju jer su svi zrakoplovi koji lete iz Europe već popunjeni.

Neotkrivene destinacije za ljetni odmor

Ponekad je ugodno vrele ljetne dane provesti u netaknutoj prirodi i uživati u svježini crnogoričnih šuma. Gorski kotar pravo je mjesto za takav odmor, a opet je dovoljno blizu jadranske obale da turisti za vrijeme boravka mogu uživati i u moru. Nezaobilazne lokacije za ljubitelje aktivnog odmora su Risnjak i Bjelolasica, a svakako treba posjetiti i Vražji prolaz, Zeleni vir te Lokvarsko jezero. Luksuzne drvene vile kraj Ravne gore, smještene na 800 metara nadmorske visine, opremljene su finskom saunom i vanjskim grijanim hidromasažnim bazenom, a cijene noćenja kreću se od 150 eura, uz dodatno boravišnu pristojbu.

Drugačiji ljetni odmor može se doživjeti i u unutrašnjosti Istre, koja krije brojne bajkovite gradiće, poput Huma – najmanjeg grada na svijetu. Područje Humštine puno je kulturno-povijesnih sadržaja – Aleja glagoljaša smještena je na cesti između Huma i Roča, a relativno male udaljenosti između mjesta u Istri idealne su za bicikliranje i pješačenje. Posebno su mistični Kotli na Mirni, danas napušteno selo s očuvanom autohtonom arhitekturom i slapovima rijeke Mirne koji padaju po stijenama kotlastih oblika. Agencija Bravo putovanja u ponudi ima putovanje istarskim gradićima po cijeni od 1.055 kuna (3 dana, polupansion), a smještaj je moguće pronaći i na brojnim preuređenim seoskim imanjima, koja u ponudi imaju istarske specijalitete i odlična vina.

Ako uz prirodu ipak želite i dašak glamura, hotel Little Green Bay, u uvali Lozna na Hvaru, idealno je mjesto za sve željne opuštanja u mirnom, malom, ali luksuznom obiteljskom hotelu, smještenom u renoviranoj kamenoj kući uz more. Hotel ima privatnu plažu, na terasi gosti mogu uživati u masažama, a bistro u sklopu hotela poslužuje jela francuske kuhinje i odabrana francuska i talijanska vina. Cijena noćenja s doručkom po osobi je 2.600 kuna.

Odlučite li se na duže putovanje u potrazi za skrivenim lokacijama, posjetite jug Portugala. Tradicionalno malo ribarsko selo Ferragudo, sa svojim mirnim pješčanim plažama, konobama uz more i dobrim šetalištima, idealno je za odmor od gradske vreve. Ako se ipak zaželite zabavnijih sadržaja, u blizini se nalaze tereni za golf i odlična mjesta za surfanje.

Elitni turizam u Hrvatskoj i regiji

Na pitanje ima li u Hrvatskoj elitnog turizma, iz HTZ-a nam odgovaraju da pojedine destinacije mogu zadovoljiti kriterije elitnog turizma, ali prostor za daljnji rast i razvoj ovog segmenta turizma također postoji. Upravo zbog toga pozdravljaju projekte poput Kupara koji će, prema najavama i planovima, biti namijenjeni i gostima veće platežne moći. Destinacije koje ubrajamo u elitne svakako su Dubrovnik, Rovinj i Hvar. No, da bi destinacija doista zaslužila ovu titulu, nije dovoljno da je skupa, već sva ponuda jednostavno mora odisati luksuzom i biti vrhunske kvalitete – od smještaja, ponude restorana, kafića, klubova, svih vrsta trgovina te kulturnih i društvenih događanja, što trenutno nije slučaj.

Gosti koji ne pitaju za cijenu najradije biraju smještaj gdje mogu imati potpunu privatnost, a uz udobnost izuzetno im je bitan i sam doživljaj kakav, primjerice, pruža splitski Vestibul Palace. Mali obiteljski hotel, sa sedam luksuzno opremljenih soba te smješten u srcu Dioklecijanove palače, ove je godine proglašen jednim od deset najboljih povijesnih hotela na svijetu. Nešto drugačiji ugođaj može se naći u romantičnom hotelu Sensimar u Igranama kod Makarske koji uz ostalo ima i swim-up sobe (sobe sa ulazom u privatni bazen).

Slična je situacija i u našem susjedstvu. Iako se Crna Gora opredijelila za elitni umjesto masovnog turizma, turisti ju doživljavaju kao neistraženu destinaciju bogatu prirodnim ljepotama. Tu bi sliku trebale promijeniti značajne, uglavnom strane investicije u izgradnju turističkih objekata poput One&Only Resorta u Portonovom, koji će sa 140 luksuznih soba, apartmana i vila biti prvi takve vrste u Europi. Naći će se tu i spa centar, marina s 250 vezova, konferencijski centar i botanički vrt. Do tada, luksuz možete potražiti u hotelima s pet zvjezdica – Aman Sveti Stefan, Budva (cijena noćenja od 1.300 do 4.500 eura) i Regent Porto Montenegro, Tivat (cijena noćenja od 723 do 1.250 eura).

Portorož, Piran i Kopar slove kao slovenska odredišta elitnog turizma. S brojnim hotelima, casinima, izborom nacionalnih i internacionalnih restorana, manifestacijama, marinom i međunarodnom zračnom lukom izdvaja se Portorož u kojem, primjerice, za 7 noćenja s doručkom u hotelu Kempinski Palace treba izdvojiti najmanje 2.065 eura.

Najelitniji hoteli luksuznih hotelskih lanaca na svijetu

Luksuzni hotelski lanci u posljednje su vrijeme dobili oštre konkurente u boutique hotelima, koji su sve češći izbor izbirljivih putnika. Zbog toga su uslijedila nova ulaganja u podizanje kvalitete, a prema izboru TripAdvisora za 2016., ovi su elitni hoteli vrhunski smještaj i uslugu napravili još luksuznijom:

  1. St. Regis Princeville Resort, Kauai, Hawaii – jedna od najvećih hotelskih grupacija ovaj je hotel izgradila na litici s koje se pruža pogled na zaljev Hanalei i Makana planinu. Sadržaji uključuju ogroman bazen te spa centar od 1.000m² koji u tretmanima koristi autohtono voće i cvijeće. Noćenje od 700 eura.
  2. Four Seasons Hotel, Firenze – hotel čine dvije renesansne palače sa staklenikom, spa centrom i bazenom, okružene najvećim privatnim vrtom u Firenci. Noćenje od 1060 eura.
  3. The Peninsula, Paris – u hotel je uloženo 850 mil. dolara, spa centar s bazenom proteže se na gotovo 2000m², zidovi su ukrašeni zlatom, a najpoznatiji je po restoranu L’Oiseau Blanc na krovu, odakle se pruža pogled na cijeli Pariz. Noćenje od 855 eura.
  4. The Ritz-Carlton, Tokyo – smješten na 12 katova najvišeg nebodera u Tokiju, hotel je ultramodernog dizajna te uključuje preko 2.000m² spa centra i restoran s Michelinovom zvjezdicom. Noćenje od 400 eura.
  5. InterContinental Danang Sun Peninsula Resort, Vijetnam – uz izuzetnu arhitekturu, poznati spa i chefa s tri Michelinove zvjezdice, najveća posebnost hotela je privatna plaža podno litice do koje vozi žičara. Noćenje od 611 eura.
  6. Mandarin Oriental, Hong Kong – nakon što je u renoviranje utrošeno 150 mil. dolara, hotel je dobio spa centar na tri kata s ledenom fontanom, hidroterapijom, kineskom saunom i čajanom te 10 novih restorana, od kojih dva nose Michelinove zvjezdice. Noćenje od 390 eura.
  7. Hilton Barra, Rio de Janeiro – otvoren prošle godine, hotel je ispunjen djelima brazilskih umjetnika te odaje dojam muzeja vrlo modernog dizajna. Posebnost mu daje i bazen na krovu. Noćenje od 511 eura. Međutim, iako ga nema na listi TripAdvisora, najboljim Hilton hotelom na svijetu proglašen je dubrovački Hilton Imperial, dobivši, peti put zaredom, prestižnu nagradu Connie. Noćenje od 223 eura.
  8. Park Hyatt, New York – ultramoderan hotel otvoren 2014., ima najveće sobe u gradu (50m²), pogled na Central Park te spa centar Nalai koji se proteže na tri kata te ima bazen s podvodnim zvučnicima iz kojih se čuje glazba iz Carnegie Halla. Noćenje od 530 eura.
  9. Sheraton Grand Hotel, Dubai – hotel ima 54 kata, unutrašnjost je ispunjena mramorom, zlatnom bojom, kožnim namještajem te ultramodernom rasvjetom. Dojmljiv je i otvoren bazen na krovu te jedan od najboljih spa centara u gradu. Noćenje od 108 eura.
  10. JW Marriott Venice, Venecija – smješten na privatnom otoku i okružen zelenilom, novootvoreni hotel više podsjeća na resort. Odvojena Villa Rosa smještena je u svom privatnom vrtu, a s bazena na krovu vidi se Venecija. Noćenje od 497 eura.

Odmor na otvorenom moru

Uživati u ljepoti razvedene jadranske obale, dok plovimo oko bezbroj otoka i otočića, i pronalaziti tajanstvene i skrivene uvale zasigurno je poseban doživljaj za mnoge strane i domaće zaljubljenike u nautički turizam. Hrvatski dio Jadrana pripada samom vrhu nautičkih destinacija Europe, a kako je relativno mirno more, ploviti njime mogu i početnici. U sezoni najam jedrilice na 7 dana bez skipera četveročlanu obitelj koštat će između 2.200 i 2.750 eura, ovisno o modelu plovila i agenciji. No, treba računati i na druge troškove – plaćanje boravišne pristojbe, parkinga za automobil u marini, transfer iz zračne luke, najam skipera i sl. Veće društvo (10-12 ljudi) za 7 dana najma katamarana, skipera i hostese izdvojit će oko 27.000 eura, a u agenciji Ultra Sailing za dodatnih 160 eura po danu može se iznajmiti i kuhar. Povoljnije cijene najma dostupne su u pred i posezoni te preko last minute ponuda.

Međutim, konkurentni nautički turizam ne može se osloniti samo na prirodne ljepote, već i na kvalitetnu ponudu sadržaja nautičarima za vrijeme boravka u marini. Kako se uglavnom radi o gostima dubljeg džepa, zabavni sadržaji trebali bi uključiti luksuzne restorane s probranom enogastro ponudom, kockarnice, vanjske i unutarnje bazene, shopping centar, kulturna događanja i zanimljiv noćni život. Veliki nedostatak hrvatskih marina je i činjenica da samo neke mogu primiti veće jahte, jedrilice i brodove. Osim standardno dobro opremljenih ACI-jevih marina, među najluksuznije i odlično opremljene spadaju marine Frapa, Mandalina i Hramina.

Cijene krstarenja u ljetnim mjesecima dosta su visoke, popunjenost brodova je velika, pa su i vrlo tražene višekrevetne kabine slabo raspoložive, rekli su nam u Kompasu. Iz ponude su izdvojili brod Costa Deliziosa, koji plovi oko grčkih otoka Santorini, Mykonos, Krf, a zanimljiv je zbog cijene i reaktiviranog ukrcaja u Dubrovniku (8 dana već od 3.845 kuna + 1.080 kuna lučkih pristojbi po osobi), te krstarenje norveškim fjordovima i Baltikom (MSC brodovi, polazak iz Kopenhagena, 8 dana već od 4.550 kuna + 925 kuna lučkih pristojbi po osobi).

Iz Atlasa kažu da najveći interes za krstarenja bilježe na britanskom, skandinavskom i australskom tržištu, dok je postotak domaćih gostiju u ovom segmentu malen. -Ovaj segment izuzetno nam je važan zbog velike potražnje za Hrvatskom, koja čak dovodi do nedostatka hotelskih kapaciteta. Samim time, rezultati odluke o povećanju kapaciteta na plovećim objektima vidljivi su već na početku sezone. Strani gosti kao komparativne prednosti navode mogućnost da na jednom putovanju vide više posebnosti Hrvatske, više destinacija, blizak dodir s prirodom, prisan odnos s domaćinima, otkrivanje lokalnih specijaliteta – navodi Frklić.

Od početka lipnja zapadnim Mediteranom plovi i Harmony of the Seas, najveći kruzer na svijetu u vlasništvu Royal Caribbean Internationala, čija će ljetna baza biti Barcelona.

Top 5 svjetskih destinacija

Destinacije koje svakako treba posjetiti u 2016. i zašto, prema prijedlogu najutjecajnijeg putničkog vodiča Lonely Planet:

  1. Botswana – neponovljivi afrički krajolici i životinjski svijet
  2. Japan – hramovi, vrtovi, kulinarski užici, kupanje u onsenu (prirodni izvor tople vode), arhitektura, shopping u Tokiju
  3. SAD – planine, plaže, šume, pustinje, kanjoni, ledenjaci i desetci gradova koje treba vidjeti
  4. Palau – maleni pacifički arhipelag, poznat kao podvodni Serengeti, čini 200 vulkanskih i vapnenačkih otočića prekrivenih gustom šumom i okruženih tirkiznim morem
  5. Latvia – stari dio glavnog grada Rige, art nouveau arhitektura, tvrđave, dvorci, plaže

Najbolje hrvatske destinacije za ljubitelje kulture

Istraživanja pokazuju kako je Hrvatska u svijetu najčešće percipirana po dva segmenta: kao destinacija s prekrasnom prirodom, obalom i morem, te kao destinacija s bogatom kulturnom i povijesnom baštinom. Upravo je bogatstvo kulturnih i povijesnih atrakcija, kažu u HTZ-u, označeno kao glavna prednost Hrvatske u odnosu na konkurente kada je riječ o kratkim odmorima i kreiranju itinerera. U Strategiji razvoja turizma kulturni turizam jedan od deset ključnih proizvoda na temelju kojih se bazira daljnji razvoj hrvatskog turizma. Hrvatska je bila pod utjecajem različitih kultura čiji su ostaci vidljivi i danas te koji na izvrstan način kombiniraju tradiciju i suvremenost, a turisti to i prepoznaju.

Zahtjevan i skup projekt Muzej Apoksiomena primjer je kako se na pravi način treba iskoristiti posebnost određene destinacije. Promoviran kao otok vitalnosti, Lošinj je od ove godine postao otok Apoksiomena, a kroz pomno kreiran marketinški plan, koji sadržajno i smisleno oblikuje značajke projekta Muzeja Apoksiomena te strateški definira ciljeve promotivnih i prodajnih aktivnosti, u edukaciju i promociju uključio je cijelu lokalnu zajednicu. Kako bi sva ponuda bila povijesno ispravna, za izradu tematiziranog kataloga i destinacijskih proizvoda na temu Antike, poput suvenira, delicija, wellness tretmana, prirodne kozmetike, antičke kuhinje te jedrenja i ronjenja plovnim i podvodnim putevima Apoksiomena, angažirali su 20 stručnjaka. Sam Muzej također je specifičan jer, usto što ima samo jedan izložak, sastoji se od devet osmišljenih prostorno-programskih cjelina koje pričaju Apoksiomenovu priču kroz muzejski postav, promjenu boja i temperature zraka u prostorijama.

Najveće kazališno iznenađenje ovog ljeta priprema Kazalište Ulysses koje će 11., 12. i 13. kolovoza na tvrđavi Minor na Malom Brijunu ugostiti britansko kazalište Almeida s predstavom Richard III. u kojoj, pod režijom Ruperta Goolda, nastupaju Vanessa Redgrave i Ralph Fiennes.

Nezaobilazna mjesta za turiste željne glazbenih događanja

Ovoga ljeta neće nedostajati glazbenih događanja i zabava na otvorenom do ranih jutarnjih sati. The Prodigy, Iron Maiden, Robert Plant, Noel Gallagher, Massive Attack i Status Quo samo su neka od imena čije ćemo nastupe gledati, a detaljan popis datuma i mjesta koncerata, događanja, festivala, najboljih partyja i noćnih izlazaka naći ćete na portalu www.muzika.hr.

Splitsko ljeto, 62. po redu, otvara se 14. srpnja premijerom opere Turandot Giacoma Puccinija, u izvedbi opere splitskog HNK, pod ravnanjem maestra Ive Lipanovića i u režiji Ozrena Prohića.

Plaža Zrće za kraj ljeta od 21. do 25. kolovoza okupit će više od 60 najpoznatijih svjetskih DJ-eva u sklopu Sonus festivala, a osim danonoćne zabave na kopnu svakog dana bit će organiziran i boat party na pučini Jadranskog mora. Usto, Noa Beach Club, prema pisanju renomiranog klupskog časopisa Top DJ Mag, uvršten je u sam vrh svjetske klupske scene u konkurenciji klubova s Ibize, Londona, Las Vegasa i Miamija. Za ljubitelje elektronske glazbe i partyja dovoljna preporuka.

Kampiranje u Hrvatskoj – drugačiji oblik ljetovanja

Hrvatska ima 571 kamp s prihvatnim kapacitetom 237.758 osoba, a prema njemačkom kamp vodiču ADAC-u naši su kampovi po kvaliteti na drugom mjestu u Europi, što je rezultat rada i ulaganja posljednjih godina. O kamping turizmu razgovarali smo s Adrianom Palmanom, direktorom Kamping udruženja Hrvatske, koji ističe da čak 25% hrvatskog turizma otpada na kampove. -U posljednjih 10-ak godina kamping sektor izborio je mjesto koje zaslužuje, i to iz nekoliko razloga. Kao prvo, kampovi više nisu livade za jeftini smještaj, to su pravi resorti na otvorenom, sa svim sadržajima poput hotela i turističkih naselja. Dapače, kampovi su išli i korak dalje te s ponudom glampinga – inovativnih, luksuznih modela mobilnih kućica, wellnessa i sl., kreiraju kvalitetan proizvod. Naši su kampovi ostvarivali rast i u godinama krize, kada su drugi tipovi smještaja imali problema. To je prvi sektor koji je postigao prijeratne brojke. Lani je ostvareno 17,2 milijuna noćenja, što odgovara najboljim rezultatima u povijesti kampinga u Hrvatskoj – kaže Palman.

Kampiranje danas više nije jeftino. Prosječni smještaj za obitelj u kampu sa svojom opremom dođe 38,16 eura po danu. Cijene kamp kućica kreću se od 15, a kampera više od 50 tisuća eura. Za goste bez opreme najam mobilne kućice u sezoni je od 110-130 eura, odnosno oko 250 eura za glamping.

-Prema ADAC-u, najbolji kampovi u Hrvatskoj su Zaton (okolica Zadra), Straško (otok Pag) i Krk, te u Istri Lanterna, Park Umag i Valalta. Najviše gostiju dolazi iz Njemačke, Slovenije, Nizozemske, Austrije i Italije. Hrvati u kampovima ostvaruju oko 2,8% noćenja, čime zauzimaju 8. mjesto po jačini tržišta – navodi Palman.

Najljepše hrvatske plaže

Premda su odlike najljepših hrvatskih plaža čisto more i pristupačnost te su idealne za obitelji s djecom, ove tri ljepotice od vas zahtijevaju avanturistički duh i dosta napora, ali nagradit će vas jedinstvenim užitkom.

  1. Stiniva na otoku Visu skrivena je uvalica između dvije strme litice. Najlakši put do nje je s morske strane jer se inače morate spuštati strmom, kozjom stazom, ali i pripremiti na 25-minutni uspon pri povratku. Ipak, kristalno čisto more i pogled kroz kamene litice donijele su joj titulu najljepše europske plaže.
  2. Spust do plaže podno creskih Lubenica traje 40, a uspon nazad 90 minuta, ali smaragdno-safirno more u kojem uživate u intimi vrijedno je napora.
  3. Sjeverni dio Lopara pun je skrivenih uvala, poput pješčane Sahare, do koje je moguće doći morskim putem, šumom ili stazom uz obalu koja je presječena strmim liticama i stijenama.

TripAdvisor Travelers choice 2016. – najboljih 10 hotela u Hrvatskoj

Villa Dubrovnik, Dubrovnik

Hotel Monte Mulini, Rovinj

Hotel Bellevue Dubrovnik, Dubrovnik

Royal Princess Hotel, Dubrovnik

Hotel More, Dubrovnik

Cornaro Hotel, Split

Esplanade Zagreb Hotel, Zagreb

Hilton Imperial Dubrovnik, Dubrovnik

Sensimar Makarska, Igrane

Valamar Isabella Hotel, Poreč

 

Povezani članci

  • Ovu prijavu možete u svako doba povući, na kraju svakog Newslettera. Daljnje informacije možete pronaći u našim Pravilima Privatnosti.

Ukoliko želite bez ograničenja čitati i preuzimati naše edukativne materijale registrirajte se. Za preuzimanje odabranog sadržaja, možete unijeti i e-mail adresu, na koju ćemo vam proslijediti poveznicu.

  • Više informacija kako skupljamo, obrađujemo i štitimo Vaše osobne podatke dostupne u našim Pravilima Privatnosti.

Ova stranica koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Cookie postavke
mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem web pregledniku, a više o tome možete pročitati ovdje.

Close Popup