fbpx

Kreiranje korisničkog računa, slažete se sa našim pravnim napomenama i pravilima privatnosti.

ILI

[TheChamp-Login]

Kreiranje korisničkog računa, slažete se sa našim pravnim napomenama i pravilima privatnosti.

ILI

[TheChamp-Login]

Pratite nas:

Poslodavci u Hrvatskoj iskazali su optimistične planove zapošljavanja u trećem tromjesečju ove godine

Poslodavci u Hrvatskoj iskazali su optimistične planove zapošljavanja u trećem tromjesečju ove godine

Istraživanje tvrtke ManpowerGroup, o prognozama zapošljavanja – MEOS (The ManpowerGroup Employment Outlook Survey), koja se u Hrvatskoj provodi po drugi put, pokazuju da tražitelji posla u našoj zemlji mogu očekivati dosta aktivno tržište rada u slijedeća tri mjeseca.  Od 628 intervjuiranih poslodavaca njih 29% očekuje rast broja zaposlenih, samo 3% smatra da će ipak smanjiti broj zaposlenih, a 66% poslodavaca u našoj zemlji ne očekuje promjene u broju zaposlenih tijekom slijedeća tri mjeseca. To rezultira Neto prognozom zapošljavanja od +26%. Kad se to usporedi s prognozama za drugo tromjesečje 2018., poslodavci u Hrvatskoj predviđaju pad broja zaposlenih za tri postotna boda.

„Očekuje se da će broj zaposlenih tijekom dolazećeg tromjesečja rasti u sve četiri hrvatske regije i u svih osam industrijskih sektora. Najsnažniji tempo otvaranja novih radnih mjesta očekuje se u Zapadnoj Hrvatskoj i u ugostiteljskom i turističkom sektoru“, izjavio je Nebojša Biškup, direktor tvrtke Manpower Hrvatska. „Samopouzdanje poslodavaca uglavnom se temelji na uobičajenom rastu zapošljavanja u ljetnim mjesecima tijekom turističke sezone. Uz to, poslodavci u građevinskom sektoru iskazali su vrlo snažne neto prognoze zapošljavanja kao i poslodavci u sektoru proizvodnje, što me posebno oduševljava.“

Globalne prognoze zapošljavanja
Rezultati istraživanja za treće tromjesečje ove godine pokazuju da, usprkos nesigurnim geopolitičkim prognozama, pouzdanje poslodavaca u tržište rada, diljem svijeta, ostaje stabilno. Broj novih radnih mjesta će rasti, različitim stopama, u svim zemljama i područjima u kojima je provedeno istraživanje, osim u Italiji, gdje su prognoze negativne već drugo tromjesečje zaredom. Velika većina poslodavaca kaže da će zadržati postojeći broj zaposlenih pa čak i dodatno zapošljavati, a tek ih nekolicina planira smanjiti broj zaposlenih. Prognoze su iznimno optimistične za Finsku, najbolje su još od prvog istraživanja koje je u toj zemlji provedeno prvi put prije šest godina. Poslodavci pokazuju optimizam i u Kini, u kojoj su stope zapošljavanja najviše u posljednje tri godine. Suprotno tome, prognoze za Panamu najslabije su još od prvog istraživanja tržišta rada u toj zemlji, 2010. godine. Slično je i u Novom Zelandu gdje su prognoze najmanje optimistične još od 2009. Kad se ovo istraživanje usporedi s rezultatima ankete provedene u prethodnom tromjesečju, prognoze zapošljavanja poboljšane su u 19 zemalja i područja, slabije su u 18, a nepromijenjene u sedam zemalja i područja. Kad se najnovija prognoza usporedi s prognozom za isto tromjesečje prošle godine, pokazuje se da su poslodavci iskazali veće namjere za zapošljavanjem u 24 zemlje, manje će zapošljavati u 12 zemalja, a situacija će ostati nepromijenjena u sedam zemalja. Gledano globalno, najbolje prognoze zapošljavanja iskazane su u Japanu, Hrvatskoj, Tajvanu, Mađarskoj i Sjedinjenim Državama. Najslabije prognoze iskazane su u Italiji, Panami i Španjolskoj.

Prognoze zapošljavanja za regiju EMEA i EU
Više od 21 tisuće poslodavaca sudjelovalo je u istraživanju u regiji EMEA. U 25 od 26 zemalja regije poslodavci planiraju zapošljavati nove ljude tijekom tromjesečja koje se proteže od početka srpnja do kraja rujna. Kao što smo već spomenuli, samo u Italiji poslodavci su iskazali negativne prognoze zapošljavanja u slijedećem tromjesečju, unatoč tome što su srednje velike i velike tvrtke objavile da očekuju rast broja novih radnih mjesta. U Europskoj uniji, poslodavci u Mađarskoj isto tako predviđaju rast stope zapošljavanja u trećem tromjesečju, s najboljim prognozama u proizvodnji, transportu, logistici i komunikacijama. U Portugalu, u posljednje dvije godine koliko se u toj zemlji provodi istraživanje, 20 posto poslodavaca najavilo je otvaranje novih radnih mjesta u slijedeća tri mjeseca. Prognoze su jednako dobre u Grčkoj i Turskoj.

Drugdje u Europi, prognoze za treće tromjesečje dosta variraju. Poslodavci u Njemačkoj u slijedećem tromjesečju očekuju solidnu klimu zapošljavanja, posebno u građevinskom sektoru, u kojem je rast broja novih radnih mjesta najveći u povijesti ovog istraživanja, koje je u toj zemlji prvi put provedeno još 2003. godine. Prognoze zapošljavanja u Francuskoj oprezno su optimistične. Poslodavci u proizvodnji i građevinskom sektoru ponuditi će najviše prilika za zapošljavanje onima koji će u slijedećem tromjesečju tražiti posao u toj zemlji. Nešto skromnije planove zapošljavanja iskazali su poslodavci u Ujedinjenom Kraljevstvu, u kojem su prognoze za slijedeći kvartal pod utjecajem slabljenja ponude novih poslova u sektoru financija i poslovnih usluga, gdje su predviđanja negativna prvi put od trećeg tromjesečja 2009. I u Nizozemskoj, prognoze su nešto slabije nego tri mjeseca prije, no određeni rast broja novih radnih mjesta očekuje se u svim, osim u jednom industrijskom sektoru. Švicarski poslodavci pokazuju najviši optimizam u posljednjih šest godina. Dobro raspoloženje švicarskih poslodavca potaknuto je izrazito dobrim prognozama u građevinskom i proizvodnom sektoru. U Belgiji očekuju puno skromniji rast zapošljavanja, kao i u Španjolskoj, u kojoj poslodavci u turističkom sektoru očekuju stabilnu stopu rasta broja novih radnih mjesta.

Što se tiče samopouzdanja poslodavaca u Skandinaviji, ono varira od zemlje do zemlje. Prognoze zapošljavanja u Finskoj najbolje su od 2012. godine, kada je ta zemlja prvi put sudjelovala u ovom istraživanju. Tražitelji posla u Norveškoj očekuju da će lakše naći zaposlenje u slijedećem tromjesečju jer su prognoze za tu zemlju najbolje u posljednjih šest godina. Šveđani su nešto rezerviraniji s predviđanjima zapošljavanja, unatoč solidnom rastu broja novih radnih mjesta, mjereno iz kvartala u kvartal, u građevinskom sektoru, financijama i poslovnim uslugama. Solidni planovi zapošljavanja u proizvodnom sektoru osnažili su već povoljne prognoze u Poljskoj i Rumunjskoj, a očekivano stabilno povećanje broja radnih mjesta u proizvodnom sektoru osnažilo je inače oprezno optimistične prognoze zapošljavanja u Bugarskoj i Austriji. Slovački poslodavci očekuju stabilan rast broja radnih mjesta u mjesecima koji sijede, a poslodavci u Češkoj Republici očekuju određena ograničenja u rastu broja zaposlenih.

Cjeloviti rezultati istraživanja o prognozama zapošljavanja u svakoj od 44 zemlje i područja koji su sudjelovala u anketi, zajedno s regionalnim i globalnim usporedbama, mogu se naći na mrežnom odredištu www.manpowergroup.com/meos. Slijedeće istraživanje o prognozama zapošljavanja tvrtke ManpowerGroup bit će objavjeno 11. rujna i detaljnije će obraditi očekivane aktivnosti na tržištima rada u četvrtom tromjesečju 2018. godine.

Povezani članci

  • Ovu prijavu možete u svako doba povući, na kraju svakog Newslettera. Daljnje informacije možete pronaći u našim Pravilima Privatnosti.

Ukoliko želite bez ograničenja čitati i preuzimati naše edukativne materijale registrirajte se. Za preuzimanje odabranog sadržaja, možete unijeti i e-mail adresu, na koju ćemo vam proslijediti poveznicu.

  • Više informacija kako skupljamo, obrađujemo i štitimo Vaše osobne podatke dostupne u našim Pravilima Privatnosti.

Ova stranica koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Cookie postavke
mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem web pregledniku, a više o tome možete pročitati ovdje.

Close Popup